Czytelnia – czyli jakie książki o tematyce niepełnosprawności warto przeczytać.
Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat niepełnosprawności, to bardzo dobrze trafiłeś/trafiłaś. Poniżej znajduje się
Prezentowane przeze mnie książki od 2020 roku będą stale uzupełniane o nowe perełki. Mam nadzieję, że wśród nich znajdziesz coś dla siebie. To mój subiektywny ranking.
Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie:
- Rodzic, który będzie chciał przeczytać książki wspólnie ze swoim dzieckiem lub dziećmi, ucząc, że nasz świat jest różnorodny.
- Nauczyciel, inspiracje do ciekawych lekcji o tolerancji podczas godzin wychowawczych albo organizacji tematycznych akademii.
- Każdy z Was, kto będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej na temat życia osoby z danym rodzajem niepełnosprawności.
Nick Vujcic „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”
Jak żyć kiedy nie ma się rąk i nóg? Myślisz sobie, to niemożliwe! Nie jesteś w stanie nic w życiu zrobić. Ale z pomocą innych osób Nick Vujcic udowadnia, że można serfować, nurkować, podróżować po świecie i prowadzić własną firmę. Po prostu żyć bez ograniczeń! Jak sam Nick napisał w książce: „Początkowo nie przyjmowałem do wiadomości, że moim głównym problemem nie jest niepełnosprawne ciało, ale ograniczenia, które sam sobie narzucam i którymi krępuje swój potencjał.”
Nicki, w swojej pierwszej książce, przybliża swoje losy, zanim założył rodzinę. Opowiada jaką przebył drogę, aby zostać mówcom motywacyjnym i inspirować ludzi do działania. W książce Nick porusza temat reakcji swoich rodziców na swoją niepełnosprawność. Otwarcie przyznał, że rodzice nie chcieli takiego dziecka, jakim się urodził – bez rąk, bez nóg, z małym odnóżem, które sam nazwał udkiem. 😉 Otwarcie przyznał, że miał myśli samobójcze, nie chciał być ciężarem dla rodziny i nie widział sensu w życiu. Dopiero rozmowa z nieznajomą dziewczyną, którą pocieszał sprawiła, że znalazł dla siebie życiową rolę.Jak sam przyznał, przeciwności losu, z jakimi musi zmierzyć się człowiek często sprawiają, że staje się on silniejszy. Co ciekawe Nick w swojej niepełnosprawności znalazł atuty, o której pisze w książce. Stwierdza, że brak nadziei w życiu jest gorszy niż brak kończyn. Zamiast gniewu i złości, że jest osobą z niepełnosprawnością wybrał drogę mówcy motywacyjnego, który pobudza innych ludzi do działania swoją radością i dobrym słowem. To daje mu poczucie spełnienia.
Rasa Jančiauskaitė „Powiedz to w mig”
Książka dla młodych i starszych czytelników. Polecam rodzicom czytać ją wspólnie ze swoimi dziećmi. „Powiedz to w mig” przybliża świat Głuchych, w jaki sposób się komunikować z osobami niesłyszącymi, czym jest język migowy i jakie są jego zalety. Dwa zdanie bardzo mocno zapadły mi w pamięć: „Każdy może nauczyć się języka migowego. Gdyby ludzie słyszący go znali, nie nazwaliby głuchoty niepełnosprawnością.”
Sarah Crossan „Tippi i ja”
Z całą pewnością ta książka zasługuje na młodego Pulizera. Bardzo prawdziwa, wzruszająca książka o losach młodych sióstr, które żyją bardzo blisko siebie – są bliźniaczkami syjamskimi. Dobrze wychowani ludzie nazywają je bliźniaczkami syjamskimi. Słyszały też o sobie, że są dziwactwem, potworami, mutantami, a nawet dwugłowym demonem. Są ludzie, którzy im współczują i uważają, że bycie bliźniaczką syjamską, to najgorsza rzecz na świecie. Grace jest innego zdania, uważa mogłaby wymieć tysiąc, a nawet milion gorszych rzeczy, gdyby ktoś ją o to zapytał. Ludzie bardzo ciekawi, jak dzieląc wspólne ciało, które jest połączone na wysokości bioder. Jak załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne? Jak wygląda ich ciało od pasa w dół?
Grece dzięki swojej wrażliwość i mądrości życiowej potrafi łatwo stwierdzić, jakimi błahostkami przejmują się ludzie. Brak zasięgu, brak wi-fi uważają za koszmar, w momencie kiedy ich życie jest, o wiele prostsze, bo nie muszą swojego ciała dzielić z drugim człowiekiem.
Tipii i jej siostra, Grace do tej pory miały nauczanie indywidualne. Niestety środki z darowizn skończyły się, rodzinę nie było stać na opłaty dla nauczycieli i dziewczyny musiały zacząć chodzić do szkoły. Jako szesnastolatki wkraczają w mury publicznej szkoły. Na szczęście znajdują parę przyjaciół, która traktuje ich normalnie. Dzięki nim poznają smak papierosa, alkoholu i uczucie skoku do wody nago.
To książka o sile miłości dwóch sióstr, pewnych pęknięć w relacjach rodzinnych, gdzie nie wszyscy członkowie rodziny nie radzą sobie w chwilach kryzysu. Książka ukazuje relacje rodzicielskie, kiedy dwoje dzieci potrzebuje więcej czasu i uwagi, a to trzecie dziecko musi wielu sprawach radzić sobie same. Ciekawa jest postać trzeciej ze sióstr, która musi wyżej stawiać potrzeby swoich sióstr syjamskich nad swoimi, bo jest zdrowa. Tak naprawdę, żadna z sióstr nie jest zadowolona z tego obrotu spraw. W książce można zauważyć, że rodzice skupiając większą część uwagi na swoim nie w pełni sprawnym dziecku, zapominają, że ich zdrowe dziecko, może mieć o wiele większe problemy.
Zatrzymajcie się na chwilę kiedy przeczytacie rozdział „Czerwony alert”. Pomyślcie jak Wy byście czuli się na miejscu Grace?
Uważam, że powinna znaleźć się w spisie lektur dla nastolatków. Książka z serii must have and must read.
Jestem bardzo ciekawa waszych przemyśleń, odczuć po zaproponowanych przeze mnie lekturach. Chcesz się nimi ze mną podzielić? Super!
Wyślij swoją wiadomość na adres: kontakt(at)kasiadziala.pl